Danas su u maloj sali Gradske uprave Visoko potpisani ugovori sa četiri najuspješnija učesnika druge grupe Programa podrške poduzetništvu u Visokom. Svi učesnici su kroz program podrške prošli obuku na kojoj su razvili poslovne planove za svoje ideje i iste su prezentovali pred komisijom. Nakon sumiranja ocjene mentora, kao i ocjena komisije za poslovni plan i prezentaciju četiri učesnika je ostvarilo pravo na finansijsku podršku za realizovanje svoje poslovne ideje. Ranije je potpisano sedam ugovora sa najuspješnijim učesnicama prve grupe programa podrške, obzirom da je prva grupa bila namijenjena isključivo ženskoj nezaposlenoj populaciji sa područja grada Visoko, što u konačnici znači da je do sada kroz projekat „Visoko – Brend poduzetništva“ podržano ukupno 11 učesnika.
Program podrške poduzetništvu se realizuje u okviru projekta “Visoko – Brand of Entrepreneurship – Tradition Innovated”, koji se realizuje kroz projekat “COVID-19 Investment Response” – EU4Business Recovery. Projekat „Visoko – Brend poduzetništva“ finansira Evropska unija i vlada Savezne Republike Njemačke, a implementira GIZ, MOR i UNDP. Cilj projekta je poboljšanje lokalne privrede kroz novu generaciju poduzetnika koji spajaju inovativnost i tradiciju u profitabilne poslove i bolje uslove rada za sve.
„Drago mi je da drugi put imamo potpisivanje ugovora sa najuspješnijim korisnicima koji su uspješno prošli obuku i podržani su u sklopu ovog projekta. U našem budžetu također imamo sredstva za podršku biznisu, tako da nam je namjera ovu priču proširiti sa još novih poduzetnika. Ovo je direktno zapošljavanje, a naš cilj je potaknuti što veći broj ljudi da pokrenu vlastite biznise. Mi ćemo i dalje svima biti podrška, sretan sam da ste započeli vlastite biznise, a bit ću još sretniji kada vidim da ste nastavili, održali se i uspjeli.“ – rekao je Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić.
„Prije svega bih da se zahvalim CEFE BiH organizaciji, zatim Gradu Visoko i drugim partnerima u projektu. Program podrške poduzetništvu je bilo jedno jako lijepo iskustvo, cjelokupnom procesu je pristupljeno na potpuno profesionalan način, a ova sredstva su jako značajna za početak biznisa jer bismo svi mi u drugom slučaju bili kreditno zaduženi narednih par godina.“ – izjavila je ovom prilikom Elma Semić, učesnica druge grupe Programa podrške poduzetništvu.
EU4BusinessRecovery podržava Bosnu i Hercegovinu u ublažavanju negativnih ekonomskih efekata uzrokovanih pandemijom COVID-19. Projekat pomaže MMSP, poljoprivredno-prehrambene i turističke djelatnike da nastave svoje poslovanje i sačuvaju radna mjesta; podržava poduzetnike, mlade i druge ugrožene grupe da osnuju vlastiti biznis.
Kao rezultat ovog projekta biće sačuvano više od 1.000 radnih mjesta ugroženih pandemijom i biće otvoreno najmanje 100 novih radnih mjesta. EU4Business Recovery projekat je vrijedan 13,7 miliona eura i zajednički ga sufinansiraju Evropska unija i Savezna Republika Njemačka. Projekat implementiraju GIZ, UNDP i MOR.
Za više informacija posjetite www.eu4business.ba.